Revealed! Southern Combination Football League announces groups for cup competition

The Southern Combination Football League have revealed the groups for supplementary cup competition they are hosting.

Thursday, 18th March 2021, 7:53 am
Updated Thursday, 18th March 2021, 9:25 am
Football
Football

Following another null and void season, the SCFL decided to put on a cup competition to provide some competitive footbal for their teams.

And the SCFL Cup competitions committee met last night (Wednesday)) and below is the information on the groups and dates.

Groups are as follows:-

Premier Division

Group 1) Uckfield, Little Common (away only), Newhaven, Eastbourne Town

2) Pagham, Steyning, East Preston, Lancing,

3) Hassocks (away only), Crawley Down G, Lingfield, Horley Town

4) BBH, Horsham YMCA, Alfold, Loxwood

All groups home and away, Games to commence Saturday April 10, Semi-final draw = 2v3, 4v1.

Division One

1) Seaford Town, Bexhill United, AFC Varndeanians, Mile Oak

2) Shoreham, Wick, Worthing United, Storrington

3) Oakwood (away only), Roffey, Arundel, Midhurst, Billingshurst

Groups 1 & 2 home and away, group 3 one game only, Games to commence Saturday April 10

Best placed runner-up to come from group 3, Semi-final draw = 1v4, 2v3.

Division Two

1) Ferring, Littlehampton Utd, Rustington, Worthing Town, Montpelier Villa, Rottingdean

2) Jarvis Brook, St Francis Rangers, T D Shipley, Charlwood, Copthorne, Upper Beeding

All groups one game only, Games to commence Saturday April 3, Semi-final draw = winner group 1 v runner up group 2 & vice versa.

Under-23's

1) Bexhill Utd, Eastbourne Town, Newhaven, Peacehaven (away only), Seaford Town, Montpelier Villa

2) BBH, Horley Town, Horsham YMCA, St Francis Rangers, Hassocks (away only), Mile Oak

3) Chichester City, East Preston,, Ferring, Pagham, Worthing United

All groups one game only, Games to commence w/c April 5, Best placed runner-up from any group on points per game basis (Pts, Gd, Gf, Head to Head, Play off), Semi-final draw = 1v4, 2v3).

All group games to be completed by/on Saturday May 1.

Group games to a normal finish in 90 minutes.

Semi-finals & finals straight to penalties after 90 minutes.

Substitutes are 5 from 5, Under-23's roll on/roll off

All Semi-Finals to be played from w/c May 3.

Neutral venues for finals.

All Finals from w/c May 17.